Anglicy i małpy, czyli magoty na Gibraltarze

W zakładce Andaluzja znajdziecie wpis o Gibraltarze, w którym krótko opisałam tę niezwykle popularną skałę. Wiele osób, małych i dużych, pytanych, dlaczego chcą zobaczyć ten mały skrawek ziemi angielskiej na Półwyspie Iberyjskim odpowiada, że chce zobaczyć małpy. Dlatego też dzisiaj chciałabym przedstawić Wam te niezwykle popularne istoty.

Magoty gibraltarskie to gatunek, który pochodzi z północy Afryki, dzisiaj największa populacja tych małp zamieszkuje Algierię. Jednak Gibraltar okazał się być tym zakątkiem Europy, które potraktowały jak swój drugi dom. Skąd taka miłość do skały o powierzchni 7km2? To proste, żyje się im tutaj jak w raju! Mogą poruszać się gdzie chcą, są karmione dwa razy dziennie i nie muszą walczyć o pożywienie z innymi zwierzętami. Dodatkowo, a może powinnam była wymienić to na początku, są gwiazdami tego miejsca, kochanymi przez tysiące turystów robiących im zdjęcia.

Miłość do tych istot sięga czasów II wojny światowej, kiedy to stacjonowały tutaj wojska brytyjskie. Każda nowo narodzona małpka chrzczona  była przez żołnierzy imieniem znanego dowódcy brytyjskiego. Można powiedzieć, że była to dosyć „wysoko postawiona” gromadka 😉

Aktualnie Gibraltar zamieszkuje, w sześciu stadach, od 200 do 250 osobników a ich liczba jest kontrolowana. Każde stado posiada swojego opiekuna, który się o nie troszczy. W Afryce średnia długość życia przedstawicieli tego gatunku wynosi około 20 lat, samice żyją kilka lat dłużej niż samce. Jednak na Gibraltarze małpy mają tak dobrą opiekę, że żyją około 25-27 lat. Zdarzają się też weterani żyjący nawet ponad 30 lat.

Turystom przyjeżdżającym na Gibraltar nie wystarczy małpek zobaczyć, każdy chce mieć z nimi zdjęcie, licząc że trafi na taką co wskoczy na plecy lub głowę! Radość niezależnie od wieku jest ogromna.  Należy jednak pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Małpa to małpa, wredny charakter ma we krwi 😉 Zdarzają się więc i to często: podrapania, powyrywane włosy, wyrwane z rąk aparaty, zrzucone z głów okulary. W takich sytuacjach radość szybko zamienia się w złość. I właśnie wtedy należy pamiętać by nie kierować jej w kierunku tych istot, dla nich takie zachowania są naturalne, to my wkraczamy w ich świat, nie na odwrót.

Poza tym, Anglicy byliby bardzo niezadowoleni gdyby coś złego stało się którejś z ich  podopiecznych. Dlaczego? Otóż krąży tu legenda, że Gibraltar tak długo będzie częścią Królestwa Wielkiej Brytanii, jak długo będą żyły tutaj magoty 🙂

Kamila

You may also like